poniedziałek, 22 września 2014

Norweskość

     Jedną z rzeczy, które uderzyły mnie najbardziej po przyjeździe do Norwegii była... norweskość wszystkiego. Norweską flagę można znaleźć wszędzie: na szyldach, opakowaniach produktów spożywczych w słodyczach. Każdy przyzwoity Norweg ma przed domem maszt i wywiesza flagę kiedy jest jakieś święto państwowe lub kiedy któryś z domowników ma urodziny. Od zaprzyjaźnionych Norwegów dostałam opakowanie lentilków, który wyglądało tak:


Zawierało to:


A kiedy wysypało się na stół zawartość oczom ukazywał się taki obraz:      Dziwne to zwyczaje, ale pokazują, że duma z bycia Norwegiem to nie jakaś zanikająca cecha, ale żywy element norweskiej duszy. Element ów jest szczególnie widoczny kiedy rozmawia się w tubylcami o ich kraju. Jeśli porównam to z polskim narzekactwem na wszystko i z patriotyzmem odświętno-zrywowym, że tak to ujmę, to różnica jest ogromna. Rzadko spotykam u Polaków tę codzienną dumę z bycia członkiem naszego narodu. 
       Coś czuje, że na urodziny wywieszę mini flagę, którą dostałam przed wyjazdem:) Bądźmy dumni z bycia Polakami, zwłaszcza po wczorajszym zwycięstwie naszych siatkarzy! 


AvE!
Vandrer
       


4 komentarze:

 1. Podejście do Norweskosci i Polskosci jest zapewne uwarunkowane historycznie.Wiec nie porównuj rzeczy nieporównywalnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli mówimy o patriotyzmie ogólnie, to owszem jest on warunkowany historycznie. Nie oznacza to jednak że pewnych rzeczy porównywać nie można. Chodziło mi o codzienną dumę z bycia obywatelem danego narodu, której moim zdaniem u Norwegów jest za dużo, zaś u Polaków za mało. Mamy przecież z czego być dumni, dlaczego zatem tak często narzekamy?

  PS. Proszę o podpisywanie się pod komentarzami, choćby nickiem. Łatwiej wtedy dyskutować.

  OdpowiedzUsuń
 3. A może tylko wydaje Ci się, że dużo jest flag bo zwracasz na nie uwagę a jak się przyzwyczaisz to nie będzie ich tak dużo? ps. ładna flaga z lentilków ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością kiedyś mi się opatrzą, ale póki co dla mnie jako Polki jest to szaleństwo na niespotykaną skalę;) Choć obstawiam, że jest przynajmniej jeden naród, który swoją flagę wielbi bardziej:)

  OdpowiedzUsuń

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP