niedziela, 26 października 2014

Bilkjøring

W drodze do Gaustatoppen przez dłuższy czas jechaliśmy za Nissanem Qashgai ze śmieszną naklejką. Czerwone L na białym tle. Co owa szkarłatna litera oznaczała?
         

Zbliża się pierwszy listopada. W Polsce znowu rozpocznie się akcja znicz. Media zaczną roztrząsać kwestię jakości polskich dróg i przygotowania kierowców. Dlatego dzisiaj o nauce jazdy w Norwegii.

SD: samochód - bil 
jazda samochodem - bilkjøring

Standardowy kurs nauki jazdy, tak jak u nas, można rozpocząć dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Całość kosztuje nie mało, bo kilkanaście tysięcy złotych. W procesie zostawania kierowcą uczymy się nie tylko jazdy i standardowych manewrów, ale także zachowanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Trudno być kierowcą w Norwegii i nie przejść szkolenia z omijania łosi, rowerzystów i... narciarzy. Tak, w zimie na drodze występują także narciarze. Kurs nie należy do najprostszych. Po jego zdaniu musimy szczególnie się pilnować przez 2 lata okresu próbnego.

Jeśli skończymy 16 lat możemy zacząć uczyć się jazdy pod okiem rodzica lub osoby, która ukończyła 25 lat, ma prawo jazdy od przynajmniej 5 i nie była karana (choćby za jazdę po pijaku). Wtedy to na samochodzie przyklejamy naklejkę o której pisałam wyżej. Obowiązują nas także dodatkowe ograniczenia w jeździe, ale przynajmniej spokojnie możemy się uczyć jazdy zanim pójdziemy na właściwy kurs.


Ledwo Nissan odjechał w siną dal, spotkaliśmy Volkswagena Passata. 

Tak piszę tego posta i uświadomiłam sobie, że spełniam zasady bycia opiekunem 16 letniego Norwega, który chce uczyć się jeździć. Moje 7 lat bezkolizyjnej jazdy... no właśnie. Zapraszam na Femcars.pl - znajdziecie tam mój felieton o kobiecym doświadczeniu i męskiej jeździe.

OE: If you wondering, what means the red character glued on car in Norway; Vandrer tells you.
In Norway, you can learn driving a car if you are sixteen years old. Provided that you have a red 'L' on your car and drive with your parent which has driving licence since five years.


WoD: car - bil 
driving a car - bilkjøring

If you are 18 years old, you can go on the right driving course. It's hard to be driver in Norway. You must be able to steer clear of moose, cyclists and skiers on the road.


AvE!
Vandrer
2 komentarze:

  1. już myślałam, że to jacyś Legioniści jadą na mecz;p

    OdpowiedzUsuń
  2. Tej możliwości Vandrer nie brał pod uwagę. Ale w sumie Legioniści mogą być wszędzie:D

    OdpowiedzUsuń

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP