sobota, 29 listopada 2014

Dzień bez zakupów

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bez Zakupów. W Norwegii o to nie trudno. Jeśli każde spojrzenie na ceny przyprawia człowieka o zawrót głowy to zaczyna on unikać sklepów.

SD: sklep - butikk

W Norwegii mamy kilka różnych sieci sklepów spożywczych, które i tak należą do jednej firmy. (Tutaj znajdziecie listę). Wszystkie mają cudne krótkie nazwy: Meny, Rema 1000, ICA, Spår, Kiwi, Rimi, itd.  Najważniejsza różnica między polskimi, a norweskimi zakupami to: zamknięcie sklepów w niedzielę. Wszystkich - na cztery spusty. I jakoś tutejsi mieszkańcy nie mają z tym problemu. Może my w Polsce też moglibyśmy się do tego przyzwyczaić? Co sądzicie?AvE!
VandrerPS.: Przeczytałam dzisiaj o książce "Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" autorstwa Marty Sapały. Jako socjolog muszę zaopatrzyć się w to skromne dziełko i zapoznać z wnioskami autorki. Brzmi ciekawie.

Autorka pisze: Nie pamiętam już, kiedy i dlaczego przyszło mi do głowy, że kluczem do codzienności może być portfel. Jego zawartość (bądź jej brak) i to, co się z nią robi. Piszę o tym, co się dzieje, gdy spróbuje się – na jakiś czas – radykalnie ograniczyć codzienną konsumpcję. Oskubać ją do tego, co naprawdę niezbędne. Tymczasowy zakupowy post, na podjęcie którego zdecyduje się kilkanaście gospodarstw domowych z całej Polski, stanie się też częścią mojej codzienności. Na dwanaście eksperymentalnych miesięcy. Na cały roczny cykl. Przez ten rok zaglądam do nie swoich portfeli, spiżarni, szaf i głów. 
English version available soon /Engelsk versjonen som er tilgjengelig snart.

3 komentarze:

  1. Brzmi całkiem ciekawie. Przeczytać bym chciała, ale brać udział w takim eksperymencie raczej nie:).

    OdpowiedzUsuń
  2. Droga Sowo! Pisząc z punktu widzenia kasjerki, której sklepik otwiera się o 6, a zamyka o 23 (+godzina na posprzątanie) każdego dnia tygodnia - tak. Tak dla sklepów zamkniętych w niedzielę. To naprawdę nie jest trudne, żeby zaplanować sobie i rodzinie posiłki na jeden dzień i poniedziałkowe śniadanie, zamiast biec o 22 w niedzielę po podstawowe produkty na kanapki :( Pozdrawiam, Levanka

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie tak! Wolna niedziela dla wszystkich:)

    OdpowiedzUsuń

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP