czwartek, 29 stycznia 2015

Czytaj z Vandrerem: anmeldelsenJeśli już mam na blogu wyzwanie czytelnicze dlaczego by na bieżąco nie dzielić się z Wami wrażeniami z lektury? Możecie dzięki temu znaleźć brakujące karty.
SD: recenzja - anmeldelsen

Zapytacie może: jaki związek z Norwegią mają książki? Taki, że mieszkając tutaj człowiek ma dużo czasu na czytanie. To powinno wystarczyć. Co czwartek nowa mini recenzja, ale najpierw nadrobię dotychczas przeczytane książki. Przy każdej zapisałam jakie karty mogą się pod nimi kryć.


Ewangelia według Piłata - E.E. Schmitt
Nowy rok był dla mnie okazją do przeczytania tej długo już odkładanej książki. Wątek Poncjusza Piłata jest dla mnie niezwykle interesujący (może zaraziłam się przez Mistrza i Małgorzatę). Pewnie dlatego zapragnęłam dowiedzieć się co ma do powiedzenia na jego temat Schmitt. Całkiem dużo jak widać. Sprawnie napisane, z dużą dozą prawdopodobieństwa i niezwykłym oddaniem głębi postaci namiestnika Judei.

KARTY: 3 Kier, 3 Pik, Król Pik, 7 Karo, 10 Karo, 


Tarantula - T. Jonquet
Kilka lat temu obejrzałam film Skóra w której żyję i podrapałam się z przerażeniem w głowę. Kto mógł wymyślić coś tak pokręconego? Podczas pobytu w Warszawie znalazłam odpowiedź, kiedy do ręki trafił mi książkowy pierwowzór. Maleńka rzecz, a tak ciekawa na swój pokręcony sposób. Co dzieje się z więźniem kiedy oprawca hoduje go niczym zwierzątko w sobie tylko wiadomym celu? Pomimo pewnych braków warsztatowych ciężko przejść wobec tej książki obojętnie. Może to przez pokraczną historię. Może przez to, że Jonquet pisze o przeżyciach Evy tak prawdziwie jakby sam to przeżył. Ekranizacja zrobiła  z tej książki karykaturę, a szkoda.

KARTY: Dama Kier, 3 Pik, Król Pik, 3 Karo, 7 Karo, 9 Karo, Walet Karo, 2 Trefl, 


Testy - J. Charbonneau
Całkiem udana próba przedstawienia rzeczywistości po przetrwaniu przez ludzkość wojny atomowej. Naturalnie w wydaniu young adult. Plus dla autorki za próbę opisu tego jak doszło do Wojny Siedmiu Faz (tak nazwana jest w książce) i jak przebiegła. Wiele książek tego typu skupia się na wydarzeniach po, nie nawiązując do przeszłości przez co wydają się być nieco naiwne. Jak przystało na ten gatunek, pisana w pierwszej osobie. Nasza bohaterka Cia zostaje wybrana do zdania tajemniczych testów na Uniwersytet kształcący przyszłe kadry zarządzające państwa. Powiem tyle, po przeczytaniu pierwszej części chętnie dowiem się co będzie dalej. Autorka nie boi się przyznać, że młody człowiek poddany ekstremalnym próbom, może mieć problemy z psychiką, zobaczmy jak rozwinie to dalej.
KARTY: 6 Kier, 9 Kier, 2 Pik, 10 Pik, Król Pik, 2 Karo, 7 Karo, 9 Karo, 2 Trefl, 6 Trefl

Wróć, jeśli pamiętasz - G. Forman
Kontynuacja książki Zostań jeśli kochasz (powinnam raczej posługiwać się angielskim tytułem If I stay, ponieważ polski nie pasuje do tej książki). W zeszłym roku obejrzałam ekranizację, a potem przeczytałam książkę. Zachwyciłam się. Druga część została wydana w Polsce dwa tygodnie temu. Tak wkręciła mnie ta historia, że kiedy zaczęłam ją czytać, po kilku godzinach nie miałam już gdzie wkładać zakładki, bo oglądałam okładkę od drugiej strony. Wzruszająca historia z pierwszej części znajduje tutaj rozwinięcie w postaci odpowiedzi na pytanie: jak poradzić sobie ze stratą. Dobra rzecz.

KARTY:6 Kier, Dama Kier, 2 Pik, 10 Pik, Król Pik, 4 Karo, 7 Karo, 10 Karo, 4 Trefl, 8 Trefl, 9 Trelf, 

Al - W. Wharton
Al to kontynuacja, kultowego już, Ptaśka. Wharton zachwycił mnie niedosłownością Ptaśka. Tymczasem w Alu irytuje nieco sztucznością dialogów. Czy ludzie naprawdę tak do siebie mówią? Wątpię. Książka pozornie jest jedynie szczegółowym opisem jak wyremontować jeepa i zbudować dom na wzgórzu. Pozornie, bowiem w rzeczywistości opisuje, jak toczy się życie kiedy podchodzimy do niego jak do magicznego zdarzenia. Ma zatem w sobie coś, ale nie wbija w fotel jak pierwsza część.

KARTY:3 Pik, 8 Pik, Walet Pik, 2 Karo, 7 KaroA Wam co ciekawego udało się przeczytać w tym roku? Jeśli chcecie podjąć wyzwanie czytelnicze Vandrera zapraszam po informacje tutaj. Jeśli już podjęliście, tutaj znajdziecie wygodną tabelę do notowania postępów.

Niech słowa będą z Wami!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP