sobota, 21 lutego 2015

Flagi na maszt lub do żołądka!


Król Harald V obchodzi dzisiaj 78. urodziny. Każdy powód do wyciągnięcia flagi (et flagg) jest dla Norwegów dobry, szczególnie taki jak urodziny króla. Jeśli nie ma się flagi, trzeba zrobić własną.

Najpierw kilka słów o uwielbianym przez Norwegów królu dziadku Haraldzie V. Harald V Glücksburg urodził się 21 lutego 1937 r. jako syn Olafa V. Jego imię oznacza dosłownie król, władca. Jest pierwszym księciem (a później królem) urodzonym w  Norwegii od 567 lat (może kiedyś przybliżę Wam mocniej zagmatwane losy duńsko-szwedzko-norweskiej historii). Kiedy Niemcy pojawili się w Norwegii w czasie II Wojny Światowej matka Haralda, szwedzka księżniczka, zabrała syna i dwie córki do Stanów Zjednoczonych. Po wojnie powrócili do kraju, a Harald ukończył norweską Akademię Wojskową po czym wstąpił na Oksford. 

Garść granatowo-czerwonych jagód będzie idealna na flagę.
W tzw. międzyczasie zakochał się w kobiecie z ludu Sonji Haraldsen. Ożenił się z nią w 1968 r., po dziewięcioletnim oczekiwaniu na zgodę króla i parlamentu. Mają dwójkę dzieci Martę Ludwikę i Haakona Magnusa. Harald V wstąpił na tron 17.01.1991 r. po śmierci króla Olafa V.

Z ciekawostek, imieniem Haralda nazwano kawałek wybrzeża Antarktydy Wybrzeże Księcia Haralda. W swoim życiu dostał wiele ciekawych orderów i wyróżnień, w tym intrygująco brzmiące ordery: Order Słonia, Order Złotego Runa, Order Złotej Arki, Order Podwiązki czy wreszcie Order Orła BiałegoKról znany jest ze swojego zamiłowania do żeglarstwa, w swoich najlepszych czasach zdobył tytuł mistrza świata. W wieku 74 lat zajął w mistrzostwach piąte miejsce, płynąc jachtem o rok młodszym od niego (dostał go na 1. urodziny). 
Ma też swój profil na Filmwebie z powodu udziału w dokumentach dotyczących życia królów.

Ale wróćmy do naszej flagi.
Potrzeba jeszcze nieco bitej śmietany i jakiś biszkopt na dno.
Ważna jest także kolejność ułożenia jagód:)

Układamy równo i mamy flagę:) Jeśli zjemy przypadkiem borówki możemy ułożyć flagę Polski:)

AvE!
Vandrer

1 komentarz:

  1. świetny pomysł z tą flagą ;) prześliczna sowa :) zapraszamy również do nas http://blotodlazuchwalych.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP