środa, 29 kwietnia 2015

#zInternetów: emocje w tańcu zaklętePluszowe Sowy Wędrowne nie są najlepszymi tancerzami, ale nikt nie zabrania im odczuwać tańca całym pluszowym sercem. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Tańca więc Vandrer napisze Wam o tym co najbardziej mu się w tańcu podoba i wyciągnie #zInternetów odpowiednie nagrania. 

Taniec, jak mało która dziedzina sztuki, potrafi oddać różnorodność składowych ludzkiego losu i niełatwe emocje, które czasem targają sercem i duszą. Pod poszczególnymi hasłami znajdziecie filmy zawierające choreografię i muzykę, która zdaniem Vandrera jest w stanie poruszyć większość ludzi. Dzieje się tak dlatego, że w tańcu czasem objawia się nam naga prawda o nas samych. Postawienie człowieka przed nieoczywistą prawdą rzadko kiedy nie budzi emocji. Vandrer celowo nie pisze z jakich filmów pochodzą te układy, poza tytułowym wyjątkiem. Nie jest to istotne.
 1. LUDZKI LOS - Tańczcie, tańczcie, inaczej jesteśmy zgubieni zapisano na plakacie promującym Pinę. Vandrer doskonale pamięta moment kiedy siedział w kinie i roztapiał się coraz bardziej z każdą kolejną minutą, sceną czy ruchem sukni tancerek. Zastanawiał się wtedy czy istnieje jakiś lepszy sposób na ujęcie skomplikowanego ludzkiego losu i zagubienia człowieka, niż to co właśnie zobaczył na ekranie. Vandrer próbował wybrać dla Was scenę, która budzi w nim największe emocje, ale wszystkie były takie cudowne. Zdecydował się więc na taką, której jeszcze do końca nie rozszyfrował. Co Wy czujecie? Jeśli macie możliwość obejrzyjcie ten film i dajcie przefiltrować swoje emocje przez poszczególne sceny. 

 2. POŻĄDANIE - Scena tańca godowego od którego Vandrer dostawałby dreszczy, gdyby nie to, że jest pluszowy. Scena w której młodzi ludzie dowiadują się w jaki sposób można wyrazić dojrzałe pożądanie. Miłość jest sztuką.

 3. PRZYJEMNOŚĆ - z rodzaju tych grzesznych, można uzyskać również poprzez taniec. Niekoniecznie taki w parze. Ciało można nasycić także poprzez oczy. A może przede wszystkim? Vandrer się nie zna, ale słowa piosenki zna na pamięć.

 4. ZAZDROŚĆ - musical ów zdobył serce Vandrera właśnie tą sceną. Ileż słodkiej niewinności a jednocześnie pożądania i zazdrości, która czasem kończy się brutalnie, potrafi być w ludzkiej miłości - sówka zrozumiała to oglądając wyczyny aktorów śpiewających i tańczących na ekranie.

 5. ZNIEWOLENIE - Vandrer wspomina co czuł kiedy oglądał ten balet, ponieważ był to jego pierwszy raz na takim prawdziwym tanecznym przedstawieniu. Wcześniej uważał, że taniec może wyrażać jedynie emocje związane z miłością i relacjami międzyludzkimi, ale kiedy zobaczył jak z tańca wyłania się obraz zniewolenia człowieka przez władzę... zrozumiał, że tańcem można wyrazić wszystko.

 6. INSTYNKT PRZETRWANIA - elastyczność tanecznej formy udowadnia Sia teledyskami do swoich cudnych piosenek. Głos tej kobiety jest strumieniem czystych emocji, a jeśli jeszcze połączy się go z wymownym tańcem, mamy efekt zmrożenia. Ludzie niczym zwierzęta w klatce. Jak wiele w ludzkiej złości, gniewie i strachu, zwierzęcych instynktów. Ile instynktu w ludzkiej rozpaczy.
Vandrer podzielił się z Wami scenami tańca, które w jego mniemaniu wywołują silne emocje. A Wy, znacie jakieś? Podzielcie się proszę linkami. Sówka musi poszukać jakichś norweskich form tańca, jeśli już to zrobi to naturalnie się z Wami podzieli.


AvE!
Vandrer

2 komentarze:

 1. Nigdy nie patrzyłam w ten sposób na taniec. Zawsze miło jest spojrzeć na zwykłą rzecz z zupełnie innej perspektywy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) W ogóle zmiana punktu widzenia potrafi dać niesamowite efekty:)

   Usuń

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP