niedziela, 17 maja 2015

17 maja - Norwegów powód do dumy!

17 maja - Norwegów powód do dumy

Dziś 17. maja (17.mai) czyli święto norweskiej konstytucji. Co to oznacza? Flagi, lody, flagi, parówki, flagi, stroje narodowe, flagi, radość, flagi. A! Vandrer zapomniałby jeszcze o jednym: flagi!

17 maja to najważniejszy dzień w kraju fiordów. W tym roku Vandrer niestety jedynie liznął tego w jaki sposób obchodzone jest to święto. Liznął dosłownie, bowiem jedzenie lodów w ilościach odpowiadających pojemności żołądka to jedna z podstaw świętowania (tak przynajmniej wynika książek do norweskiego i dyskusji na zajęciach). Oprócz lodów należy w tym samym czasie przegryzać parówki i popijać je napojami gazowanymi. Wszystko to czyni się po uroczystym pochodzie w którym w swoich lokalnych społecznościach biorą udział zarówno dorośli jak i dzieci. Za rok Vandrer obiecuje przekazać Wam dokładniejszą relację. Dzisiaj może podzielić się jedynie kilkoma zdjęciami i refleksjami. 

17 maja - Norwegów powód do dumy
Flaga w życiu Norwegów jest bardzo ważna, o czym Vandrer już kiedyś pisał. Dzisiaj powiewa na każdym kroku. Zasady jej wywieszania od godziny 8 do 21 są znane wszystkim (i do znudzenia powtarzane w szkole).

17 maja - Norwegów powód do dumy
Dla dzieci, okazja do przejścia w uroczystym pochodzie (wraz ze szkolnymi orkiestrami), w uroczystych strojach i z uśmiechami na ustach jest zawsze dobra. Zwłaszcza jeśli w nagrodę mogą zjeść tyle lodów ile chcą.

17 maja - Norwegów powód do dumy
To co jednak Vandrera zdumiewa to równie chętny udział dorosłych, którzy dumni są ze swojego kraju i tradycji. Jest to tym ciekawsze, że na zakup tradycyjnego norweskiego stroju bunadu (różne kolory i hafty w zależności od regionu) należy przeznaczyć sporą kwotę pieniędzy. Im starszy strój tym lepszy, taki np. dwustuletni. Kosztuje czasem nawet 100 tys. koron? Na patriotyzmie się tutaj nie oszczędza. 

Dla Norwegów 17 maja to naprawdę wyjątkowy dzień. Skąd Vandrer o tym wie? Od dwóch tygodni na zajęciach codziennie poruszany jest temat tradycji świętowania; od tygodnia w radiu norweskim słyszy się rozmowy na temat poszczególnych elementów obchodów i tradycji siedemnastomajowych; dzisiaj w radiu spikerzy co rusz mówią: Gratulerer med dagen! Gratulując sobie i słuchaczom nawzajem święta narodowego.  Nawet pogoda typowo zmiennonorweska na to wyjątkowe święto schowała chmury za słońcem. 

AvE!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP