niedziela, 28 czerwca 2015

Podstawa dobrego planowania, czyli zrób sobie kalendarzJak właściwie zaplanować następny dzień, tydzień, miesiąc czy rok? Vandrer nie wie, ale wie co jest do tego niezbędne. Dobry planer/kalendarz. Co jednak zrobić jeśli te znalezione na półkach sklepowych nie spełniają Waszych wymagań? Zrobić sobie własny, spersonalizowany i dopasowany do Waszych potrzeb! Jak? Kliknijcie tutaj a znajdziecie pełną instrukcję wykoniania i najnowsze pliki do pobrania.

Jeśli interesuje Was historia powstania planera i jego oryginalny wygląd z czerwca 2015, to czytajcie dalej...
Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIYVandrer długo myślał nad tym jak wyglądałby jego wymarzony kalendarz, taki spełniający wszystkie wymagania. Te których wcześniej używał były albo za duże, albo za małe, albo nie miały numerów tygodni, albo były za szczegółowe, albo zbyt ubogie. Czegoś zawsze brakowało, albo czegoś było za dużo. Dlatego postanowił, że weźmie sprawy w swoje skrzydła i stworzy własny spersonalizowany kalendarz. Opracował ręcznie prototyp z którego korzystał przez miesiąc nanosząc poprawki i sprawdzając czy wszystko działa jak należy. Tak, żeby kiedy pokaże światu swoje dzieło było idealne. I tak powstał Planer by Vandrer .

Co wyróżnia ten kalendarz i jak go używać?
Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIYJest cienki, nie zajmuje sporo miejsca (format A5) i można podpiąć go pod większy organizer. Rzadko kiedy potrzebujemy mieć przy sobie kalendarz ze szczegółowym planem na cały rok. Miesiąc do przodu zdecydowanie wystarczy. Przejrzysty plan (z ilustracjami by Analogowa Sowa) pozwala na dogodne planowanie. Doskonale wiemy, że nie wszystkie zadania są tak samo ważne i pilne. Dobrze zatem je klasyfikować. 

W planerze miesięcznym znajdziemy podział na trzy kategorie: Ważne i pilne, czyli to co w danym miesiącu powinniśmy zrobić. Ważne, ale niepilne czyli rzeczy o których musimy pamiętać, ale ich data jest bardziej mobilna. Za pamięci czyli rzeczy nieważne, takie bez których zrobienia świat się nie zawali, ale z jakichś przyczyn chcemy wpisać je w kalendarz. Rozkład stron pozwala na planowanie tygodnia z uwzględnieniem planów miesięcznych (cały czas widzimy plan na miesiąc). 

Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
W planerze tygodniowym możemy wpisywać konkretne informacje przypisane do dni, lub zadania, które chcemy wykonać w danym tygodniu bez konkretnego terminu. To lepsze niż frustrujące przenoszenie planów i kreślenie po zwykłym kalendarzu (Vandrerowi zdarzało się to często). Na wolnym polu w planie tygodnia (to z delikatnym kwiatem) możemy wpisać książkę lub film po który chcemy sięgnąć. A może jakiś inspirujący cytat? 
Vandrer przygotował dla Was także plan projektów. Nie wszystko co robimy możemy zaplanować datami, czasem, przy większych projektach musimy myśleć zadaniowo. Dlatego w planerze projektów znajdziecie miejsce na tytuł projektu, cel który chcecie osiągnąć, a także pola na poszczególne zadania w ramach projektu. Vandrer dodał także zakładkę drobnostki, na rzeczy, które nie pasują nigdzie indziej, a zapisać trzeba:)


Jak możecie zdobyć to cudo? Wystarczy, że pobierzecie poniższe pliki (kilkając) i wydrukujecie. Następnie przygotujecie kalendarz według instrukcji DIY. Bajecznie proste. Chętni?

Pliki do edycji lipiec. (Sierpień dostępny tutaj).

DIY: stwórz swój własny planer by Vandrer 


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY


Składniki:
  1. Wydrukowane pliki kalendarza. Druk na kartce formatu A4 (kalendarz ma format a5). Drukowanie w opcji: dopasuj wydruk do strony.
  2. Twarda kartka formatu a3 w Waszym ulubionym kolorze, posłuży do przygotowania okładki.
  3. Nożyczki, nóż do papieru i taśma klejąca.
  4. Taśma ozdobna (washi tape) lub kredki według własnych upodobań ozobniczych.
  5. 4 spinacze biurowe rozwierane (takie jak na obrazku).
  6. Inwencja twórcza i wolna godzinka:)
Przygotowanie:


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
Najpierw tniemy na połowę nasze kartki, tak aby powstały strony formatu a5. Najlepiej użyć do tego nożyka, ale możecie posłużyć się normalnymi nożyczkami.


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
Następnie przycinamy na okrągło rogi naszych stron. W stronie z planem na cały miesiąc (oraz z projektami) przycinamy róg po prawej, w stronach z rozkładem tygodniowym przycinamy lewy róg. Jest to niezbędne aby przy składaniu kalendarza kartki się nam nie zaginały.


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
Na okładkę będzie nam potrzebna kartka z bloku technicznego, lub inny twardszy papier w formacie 22 cm na 31 cm. Kartkę zaginamy na pół i zabezpieczamy rogi przed otarciami przeźroczystą lub kolorową taśmą klejącą. Vandrer jako okładkę wykorzystał starą okładkę z pewnej broszury. Pasowała idealnie;)


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
Przygotowane kartki układamy po dwóch stronach naszej okładki zostawiając małą przerwę pomiędzy nimi (żeby dobrze się zaginało). Po lewej stronie układamy kartkę z planem miesięcznym (ewentualnie pod spodem kartki z projektami). Po prawej kolejno poszczególne tygodnie. Przytwierdzamy kartki do okładki za pomocą spinaczy.


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
Vandrer musiał wydrukować swój kalendarz na czarno-biało dlatego pokolorował kwiaty kredkami. Do ozdoby użył także papierowej taśmy. Możecie dekorować kalendarz w dowolny sposób;) Gotowe.


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
 Dzięki elastycznemu przymocowaniu możemy w każdej chwili zajrzeć na plan kolejnych tygodni. Kiedy tydzień mija przekładamy kartkę z nim pod spód, albo po prostu wyrzucamy. Proste.


Podstawa dobrego planowania - kalendarz DIY
Kiedy chcemy podnosić kartki, aby spojrzeć jak wyglądają kolejne tygodnie ustawiamy spinacze w pozycji jak powyżej. Jeśli chcemy zamknąć kalendarz opuszczamy skrzydełka spinaczy. Prosty i sprawny mechanizm.

Vandrer wpiął swoją wersję kalendarza do większego skórzanego organizera na dokumenty, który kupił na wyprzedaży. Ale jeśli wykorzystacie na okładkę twardy papier kalendarz może funkcjonować oddzielnie;) Vandrer uwielbia to, że jest cienki i wszędzie się mieści. 

Za miesiąc planer na sierpień + kartki z planem na cały rok (a raczej pozostałe pół roku). Vandrer zachęca Was do korzystania z jego wynalazku bo jest ciekawy opinii innych użytkowników. Czy działa jak należy? Czy można coś w nim zmienić?

AvE!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP