środa, 3 czerwca 2015

Ropa wycieka #zInternetów

Vandrer - marzenia dzieci a ropa naftowa

W Dzień Wycieku Ropy Naftowej Vandrer wyjaśnia co ropa ma wspólnego z LEGO i dlaczego misie polarne nie są bardziej pluszowe od niego. Potrzeby rynku zmieniają także marzenia dzieci - pisze Wasz sowi korespondent z kraju gazem i ropą płynącego. 


  1. Pamiętacie genialny film stworzony przez Greenpeace celem "rozwiedzenia" LEGO z Shellem? Była to jedna z najskuteczniejszych akcji tej organizacji. Vandrerowi do dziś łezka się w oku kręci kiedy ogląda świat lego zalewany przez ropę. Później powstał drugi filmik: pomóż dzieciom zachować Arktykę z ich marzeń. Tu Vandrer setnie się uśmiał słysząc, że niedźwiedź polarny jest pluszowy. Powiedzcie to tym, którzy uciekają przed takimi pluszakami na Svalbardzie. Vandrer nic do misiów nie ma.
  2. Pozostając w temacie Vandrer podrzuca Wam także film pokazujący los bezdomnego misia polarnego, który zamieszkał w Londynie. Ach ten Greenpeace potrafi chwytać za serce.
  3. Warty zobaczenia jest także film pokazujący jak Shell do spółki z Gaspromem poczynają sobie na Arktyce. Rosjanie poszukują surowców także na norweskim Svalbardzie, a Norwedzy w swojej naiwności zdają się wierzyć, że Rosja ograniczy się jedynie do poszukiwań.
  4. Norwegia swoje bogactwo zawdzięcza potężnym źródłom gazu ziemnego i ropy naftowej. Dzięki wydobyciu możliwe było stworzenie tzw. Funduszu Naftowego, którego wartość wynosi sryliony bilionów koron. Dzięki temu Norwedzy zabezpieczyli los przyszłych pokoleń.
  5. Jeśli zaś chodzi o historię wycieków ropy, to jeśli chodzi o amerykańskie realia największym jak do tej pory był wyciek w 2010 r. na platformie Deepwater Horizon. Do Zatoki meksykańskiej miało wówczas wypłynąć 666 tys. ton ropy. Znamienita liczba jak na zalanie okolicznych wód taką ilością czarnej mazi. Na nic pomoc wolontariuszy myjących zwierzęta. Czarne skrzydła pelikanów będą się Vandrerowi jeszcze długo śniły po nocach. Jeśli jesteście ciekawi, z jakim największym wyciekiem ropy naftowej mieliśmy do tej pory do czynienia w skali całego świata tutaj znajdziecie niechlubną Top listę 10 największych wycieków z ciekawą infografiką.

Dla jasności: Vandrer nie sprzeciwia się wydobywaniu i korzystaniu z surowców. Ale wolałby, żeby działo się to przy obecności większej ilości zdrowego rozsądku, niż pieniędzy.

AvE!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP