czwartek, 23 lipca 2015

Zorganizuj się po skandynawsku + KALENDARZ NA SIERPIEŃ

Zorganizuj się po skandynawsku

Ikke stress! Relax, take it easy! - brak stresu jest jedną z cudownych właściwości społeczeństwa norweskiego. Tutaj nikomu nigdzie się nie spieszy, zwłaszcza w czasie fellesferie. Co jeśli jednak ma się obowiązki i jest się blogerem albo ambitnym emigrantem na dorobku? Trzeba dobrze planować i skutecznie się organizować. Vandrer nie zna teorii, ale wie jakie są podstawy;)


Jak Vandrer zapowiedział tak zrobił i na blogu pojawił się cykl #SkandynawskieGniazdko czyli rzecz o urządzeniu mieszkania w stylu skandynawskim. Sówka nie jest ekspertem, ale bazuje na swoich własnych obserwacjach i doświadczeniu. Ma nadzieje, że jej wskazówki będą dla Was przydatne. 

23/07 Zorganizuj się po skandynawsku

Dzisiaj na blogu sówka zajmie się podstawami dobrej organizacji, czyli narzędziem do ogarniania czasu i miejscem do efektywnej pracy.

MIEJSCE: Biurko narzędziem efektywnej pracy

Jak pamiętacie z poprzedniego wpisu, Vandrer planując swoje małe mieszkanie w stylu skandynawskim, podzielił przestrzeń 17,63 m2 (30 m2 to powierzchnia całego mieszkania) na funkcjonalne strefy mieszczące się w czterech rogach pomieszczenia. Biuro zajmuje część na wprost drzwi wejściowych i przechodzi poprzez regał wypchany książkami w część salonowo/sypialnianą. Sowa uprawniona jest do pokazania Wam jedynie połowy części biurowej, którą zajmuje jego ludzka nosicielka

Zorganizuj się po skandynawsku - strefy funkcjonalne
Oto jak prezentuje się niecałe 18 metrów kwadratowych podzielone na pięć stref funkcjonalnych. Wszystko się mieści:)

Zasady organizacji części biurowej:
  • kolor/motyw przewodni
  • do wszystkiego znaczy do niczego
  • schowki, szufladki, pojemniki
  • nowe zastosowanie
  • podpisuj!

Zorganizuj się po skandynawsku - strefa biurowa
Jest biel, jest porządek. (Vandrer przeprasza za jakość zdjęcia, ale to najlepsze jakie udało mu się zrobić)Biurko zostało zorganizowane według powyższych zasad. Neutralne kolory przewodnie, jakim jest drewno blatu i biel - idealne tło dla motywu kolorystycznego (plamy barwnej) przestrzeni biurowej, jaką w tym przypadku jest czerń. Jak widać, czarne dodatki i ozdoba taśma washi tape ujednolicają optycznie przestrzeń, ale jej nie zagracają. Mniejszy bałagan optyczny - to podstawa, jeśli w naszej przestrzeni biurowej znajduje się wiele rzeczy. Wszystko co kolorowe, małe i błyszczące zostało pochowane w małych szufladkach czy pojemnikach. Jest pod ręką, ale niewidoczne na pierwszy rzut oka. 

Schowki, pojemniczki, segregatory to podstawa, ponieważ duża przestrzeń bez segregacji zaśmieci się w trymiga. Do wszystkiego znaczy do niczego - bałagan murowany. Lepiej podzielić szuflady i pudła na mniejsze, o bardziej określonym przeznaczeniu. Tutaj pisaki, a tam wstążki, tutaj taśmy, a tam spinacze... W stojącym segregatorze (w prawym rogu) możemy też wygodnie schować kable, które tworzyłyby niepotrzebny zamęt w przestrzeni.

Vandrer jest zagorzałym zwolennikiem przerabiania rzeczy i znajdowania dla nich nowego zastosowania w ramach kreatywnego recyklingu. Pamiętacie co zrobił z pojemnikiem po maśle? Dlatego podpowiada, dawajcie rzeczom nowe życie, a one ułatwią Wam wasze. Puste pojemniki po truskawkach? To nie śmieć, a nowe segregowanie warzyw w lodówce! Pomidory, cebula i por nigdy nie czuły się tak dobrze.

Zorganizuj się po skandynawsku - podpisuj


Jeśli uporządkowane to i podpisane. Zobaczcie jak za pomocą magicznej papierowej taśmy washi tape można stworzyć spójną dekorację i uporządkować przestrzeń. Co robi tam czerwień? Czerwień samochodu, puszki na słodycze i segregatora po lewej to nawiązanie do motywu przewodniego kuchni, o której przeczytacie już za tydzień. CZAS: Spersonalizowany #kalendarz to podstawa

Vandrer pisał już o tym jak ważny dla dobrego planowania jest spersonalizowany kalendarz, czyli taki dopasowany do naszych potrzeb. Sówka zamiast bezskutecznie szukać idealnego, stworzyła własny i dzieli się chętnie z Wami. W edycji sierpniowej dochodzi planer na cały miesiąc (Format a4 do wydrukowania i powieszenia na ścianę) oraz planer posiłków.  

Jak możecie zdobyć to cudo? Wystarczy, że pobierzecie poniższe pliki (kilkając) i wydrukujecie. Następnie przygotujecie kalendarz według instrukcji DIY. Bajecznie proste. Chętni?

Kalendarz SIERPIEŃ. (Wrzesień dostępny na blogu w trzecim tygodniu sierpnia).

5. Sowite Menu (tygodniowy planer posiłków) format a4 lub rozkładówka a5

Jak odliczać sprawnie czas wykonywanych zadań? Na przykład za pomocą tej sprytnej strony, wystarczy wpisać czas;)

AvE!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP