piątek, 18 grudnia 2015

Święta w stylu skandynawskim - 5 ości skandynawskości


Dziś Vandrer przedstawi Wam listę 5 elementów świąt w stylu skandynawskim, czyli pięciu ości skandynawskości ;) Bez tych pięciu elementów, nie ma skandynawskich Świąt.ŚWIATŁOŚĆ

Świece, świece, świece, światełka, świece i jeszcze raz, nie zgadniecie, świece. Nie ma skandynawskich świąt bez milionów świec. W mroczne ponure dni, najlepiej otulić się takim miękkim światłem. Większy komentarz jest zbędny. Vandrer doda tylko, że stosunkowo często stosuje się naturalne świece na choinkach (uwaga na pożary).
NATURALNOŚĆ

Pod tym hasłem kryje się przede wszystkim biel i zieleń, czyli cudowne połączenie zimowych kolorów (głównie na tle szarości). Jest ono szczególnie obecne w Norwegii pokrytej mnóstwem lasów iglastych. Nie dziwi zatem, że w stylu skandynawskim tak chętnie eksponuje się zieleń choinki (nie ukrywa się jej pod toną ozdób), a zwykłe gałązki wsadzone do wazonu stanowią genialną ozdobę. Ta prostota naprawdę urzeka. Zwłaszcza jeśli umieści się ją na białym lub szarym tle. W kolorowych wnętrzach może wyglądać na ubogą i zagubioną.
Jeśli nie jesteśmy szalonymi minimalistami i decydujemy się na przybranie drzewka w tym stylu, to najlepiej wybrać jeden kolor (optymalnie biały lub czerwony) i udekorować drzewko zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej. Pod takim drzewkiem prezenty wyglądają jeszcze lepiej.

PRZYTULNOŚĆ

Świąteczne skandynawskie wnętrza wypełnione są wszelkiej maści poduszkami, pledami i narzutami. Wełna, sztuczne futra i tego typu ciepłe szaleństwa. Dodatkowo wielu ludzi umieszcza w różnych losowych miejscach postaci tzw. nisse, czyli pomocników Św. Mikołaja (julenisse). Najczęściej owe figurki zrobione są z materiału (plus ewentualnie drewno) - mega miłe i przytulne. Dodają wnętrzu świątecznego klimatu. Kolory? Czerwień, szarości i złamane biele.

PROSTOŚĆ

Jeśli chcecie mieć święta w stylu skandynawskim musicie zrezygnować z większości sztucznych ozdóbek z dużą ilością brokatu i kolorów. Jeśli ciekawa forma - to jeden kolor. Jeśli wzór - to tylko na prostej formie. Prezenty powinno pakować się minimalistycznie, czyli w papier pakowy lub jednokolorowy i owijać sznurkiem z dodatkiem gałązek:) (Vandrerowi chyba coś z tym pakowaniem poszło nie tak, zobaczcie tu) Ozdoby z naturalnych materiałów to absolutny wymóg. Plus słomiana koza-renifer. Bez tego stwora nie ma świąt.ŚWIĄTECZNOŚĆ (WIGILIJNY STÓŁ)

Jeśli święta to wigilijny (juleaften) stół. Co powinno znaleźć się na stole w stylu skandynawskim? Świece, odrobina złota/srebra, sporo zieleni (gałązki, szyszki, sadzonki amarylisów lub hiacyntów). W stylu bardziej tradycyjnym - poinsecje i sporo czerwieni. Więcej powiedzą Wam zdjęcia.

Jak podobają Wam się święta w wydaniu skandynawskim? Czy wykorzystacie niektóre z tych elementów u siebie?

AvE!
Vandrer


Zdjęcia we wpisie pochodzą głównie z tablicy Vandrera na Pinreście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP