sobota, 23 kwietnia 2016

Bo wszystkie książki nasze są

#ebookowelove #antypiracimy

Z okazji Światowego Dnia Książki Vandrer proponuje zawieszenie walk pomiędzy zwolennikami książek tradycyjnych i elektronicznych. Uznajmy, że wszystkie książki nasze są bez względu na to jak wydane i cieszmy się czytaniem! Sowa ma dla Was dzisiaj TAG #EbookoweLove czyli #antypiracimy i walczymy o legalną kulturę. Kto chętny? 


Sowa znalazła TAG na polskim booktubie i postanowiła czym prędzej go wykonać. 

1. Najlepsza aplikacja lub urządzenie do czytania ebooków?
Vandrer od kilku lat jest szczęśliwym posiadaczem czytnika ebooków marki Onyx. Czytniki mają nad tabletami i telefonami tę przewagę, że e-ink (specjalny wyświetlacz) nie męczy oczu podczas czytania, podobnie jak zwykła książka. Dlatego każdy wielbiciel ebooków powinien na dłuższą metę znaleźć sobie jakiś czytnik.

2. Wymień 3 zalety ebooków, których nie mają książki papierowe
D jak dostępność - sowa mieszka zagranicą i nie ma dostępu do polskich księgarni (w tym internetowych). Dlatego tak ceni sobie możliwość kupowania książek w formie elektronicznej. Od ręki można zdobyć kolejny tom nie wyściubiając nosa z domu. A który czytelnik w deszczowe zimne popołudnie chciałby wychodzić do księgarni po kolejny tom serii, która nieoczekiwanie go wciągnęła?

C jak cena - choć standardowe ceny ebooków nadal dziwią sowę to jest mnóstwo opcji na znalezienie wydań elektronicznych w promocyjnych cenach co bardzo sowę cieszy. Choćby bardzo przydatna strona Upolujebooka.pl. Jakby więc nie patrzeć ebooki są tańsze, a jeśli nie mamy zamiaru wracać do książki, którą czytamy po latach, to wydanie elektroniczne wystarczy.

M jak mobilność - to najbardziej oczywista zaleta ebooków. Można zabrać ze sobą wszędzie tony książek, które ważą jedynie tyle co czytnik. Genialne rozwiązanie dla nałogowych czytelników, zwłaszcza w podróży.

To trzy najważniejsze dla Vandrera zalety, znalazłoby się ich więcej. Podobnie jak wad ebooków, ale nie o nich tu mowa. To temat na osobny wpis;) 

3. Jaka postać fikcyjna byłaby na tyle perfidna, żeby ściągać nielegalne ebooki?
Bogusia bohaterka Sklepiku z Niespodzianką autorstwa Katarzyny Michalak. Mimo, iż kreowana jest na pozytywną romantyczną bohaterkę o anielskim sercu, to kryje się w jej zachowaniach pewna doza wredoty (np. kiedy postanawia perfidnie wykorzystać Bartosza do zdobycia innego mężczyzny). Przeciętny użytkownik nielegalnych ebooków to nie arcyczarny charakter, a rozmarzony czytelnik, mający dobre intencje ale niezdający sobie sprawy z wagi swoich czynów. Sowa przyzna uczciwie, że jej początki z ebookami są mroczne, ale szybko zeszła na właściwą ścieżkę:) 

4. Dlaczego każdy książkomaniak powinien bronić legalnej kultury czytania ebooków?
Bowiem ściąganie nielegalnych ebooków to jak kradzież papierowej książki. Tego tematu nie trzeba za bardzo rozwijać, bowiem chyba nikt nie lubi być okradany. Okradani autorzy piszą mniej.Ponadto w sieci jest mnóstwo darmowych legalnych książek. Jest w czym wybierać.

5. Gdzie najczęściej czytasz ebooki?
W podróżach małych i dużych sowa częściej sięga po wydania elektroniczne, ale to nie zmienia faktu, że w domu też je czyta. Na przemian z książkami tradycyjnymi. 

6. Na czyją kolekcję ebooków chciałbyś się wymienić?
Vandrer pozostaje ostatnio pod ogromnym wrażeniem Johna Greena - nie tylko jako autora, ale także twórcy filmów na YT i innych ciekawych akcji. Dlatego też chętnie zapoznałby się z kolekcją ebooków tego niezwykle interesującego pisarza i dowiedział co go inspiruje.

A jak Wy odpowiedzielibyście na powyższe pytania? Chcielibyście aby sowa zabrała głos w sprawie ebooki vs książki? 

AvE!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP