sobota, 10 września 2016

To nie jest zwykła ulotka ze sklepu meblowego

recenzja katalog IKEA 2017 aranżacja wnętrz

Relacja z czytania na żywo KATALOGU IKEA 2017 za nami, więc pora na wskazanie najbardziej sowitych przedmiotów i idei, które w tym sezonie zaprezentowała IKEA. Szwedzki gigant tym się wyróżnia od sklepów meblowych, że nie sprzedaje mebli, a idee i rozwiązania pomocne w życiu współczesnych ludzi. Wszystko na czasie z odpowiednią dozą skandynawskiej praktyczności i prostoty. 

Vandrer dopiero w zeszłym roku zdał sobie sprawę z tego jak dużym influencerem jest obecnie IKEA. Kiedy recenzował poprzedni katalog, więcej mówił o pomysłach i ideach niż o samych przedmiotach. W tym roku sowa ma wrażenie, że IKEA prezentując w nowych odsłonach swoje klasyczne już rozwiązania i dodając stosunkowo niewiele nowości coraz mocniej ze sklepu wnętrzarskiego zmienia się w kopalnie pomysłów i jednocześnie lustro w którym odbijają się zmiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie.

Lustrzane odbicie społeczeństwa
Żyjemy coraz szybciej na coraz mniejszej powierzchni. Postępująca urbanizacja jest faktem i co za tym idzie rozrastająca się klasa średnia musi na nowo zdefiniować komfort życia na stosunkowo małej mieszkaniowej przestrzeni. Na domy wolno stojące czy apartamenty decyduje się niewielu ludzi (nie chodzi tu tylko o finanse, ale kwestie dojazdów do pracy, stylu życia itd.) Jeśli spojrzymy na Norwegię, to tutaj nawet domy nie są duże.

Współczesność kojarzy się raczej z wynajętym lub kupionym na kredyt m2, maksymalnie m3. Dla osób, które dorastały w dwupiętrowych budynkach, w których każdy ma swój ok. 20 piętrowy pokój, a salon mieści przepastną meblościankę, perspektywa zmieszczenia się na 56 m2 wydaje się niewyobrażalna. No bo jak tu pogodzić potrzeby kilku osobowej rodziny? Takiemu zrozpaczonemu współczesnemu człowiekowi przychodzi z pomocą IKEA, która pokazuje w jaki sposób można optymalnie zagospodarować przestrzeń tak, aby choć ciasna, wydawała się odpowiednio pojemna i przestronna. I tutaj nie chodzi Vandrerowi o sam sklep czy konkretne meble, ale ideologię, która za tym stoi. Dodatkowo, prezentowane tu rozwiązania są stosunkowo tanie (kwestia jakości to inna sprawa). O ile w Polsce ceny mebli w IKEI nie są bajecznie tanie, to już w Skandynawii jest to najtańszy sposób na urządzenie domu.

Meble jak klocki
Poprzez serie mebli takich jak KALLAX, LIXHULT czy VALJE klient otrzymuje kompletny i co najważniejsze kompatybilny zestaw elementów, z których w dowolny sposób może zapełniać przestrzeń, tak aby wypełnić ją jak najbardziej optymalnie. Wkłady do półek, pudełka itd. mają standardowe wymiary co pozwala dowolnie je łączyć i łatwo rozbudowywać. W małych mieszkaniach jest to naprawdę dobra opcja do zagospodarowanie, nawet trudnej, przestrzeni. IKEA tłumaczy, że jej meble dzięki swojej modułowości idealnie wpisują się w każdą przestrzeń. Vandrer potwierdza, sam mieszka w małym mieszkanku i dzięki ikeowskim rozwiązaniom wyciska z przestrzeni maksimum miejsca do przechowywania. To jak budowa z klocków, które możesz dowolnie ze sobą zestawiać w zależności od swoich aktualnych potrzeb. To naprawdę działa.

Dla IKEI nie ma czegoś takiego jak nieustawny pokój. Jak zmieścić w pokoju szafę kiedy mamy tylko jedną wolną ścianę i musimy tam postawić łóżko? Wystarczy wysunąć łóżko nieco na środek pomieszczenia, a szafę ustawić za nim. Kiedy Vandrer zobaczył to proste i genialne rozwiązanie zaniemówił, bo sam nie wpadłby na coś takiego.

Pamiętacie jak sowa mówiła o zasadach urządzania małego mieszkania w skandynawskim stylu? Zgodne z duchem IKEA, "budowanie" ścian działowych z mebli było u sowy kluczowe. Dzięki temu dzielimy przestrzeń na strefy funkcyjne i nie marnujemy przy tym miejsca na ścianę. Wystarczy, że regał na książki czy szafa będzie robił za ścianę.

Elastyczne rozwiązania i wielofunkcyjność
Ograniczona przestrzeń wymusza elastyczne i wielofunkcyjne rozwiązania. IKEA zapowiada serię PS, czyli meble które będą jeszcze mocniej dostosowywać się do potrzeb użytkownika, ale już dziś możemy się cieszyć takimi rozwiązaniami jak np. STUVA. Łóżko-biurko-szafa w jednym - czy można wymyślić sobie lepsze rozwiązanie do pokoju dziecięcego który zamieszkuje dwóch lokatorów? Jeśli chodzi o przestrzeń dla dzieci, to IKEA wychodzi z szeregiem pomysłów na aranżowanie przestrzeni dla nich w ramach pokoju dziennego - chodzi o takie rozwiązania, które nie kolidują z potrzebami dorosłych. Proces ten zaczyna się już od odpowiedniego zmieszczenia łóżeczka i potrzebnych przedmiotów w sypialni. Najpierw IKEA wprowadziła rosnące wraz z dziecięcym użytkownikiem łóżko, a teraz do serii dochodzi biurko. Takie rozwiązanie to ogromna oszczędność dla domowego budżetu.

Nowością w katalogu jest sofa VALLENTUNA - czyli tak naprawdę moduły, które możemy łączyć w dowolny sposób. Każdy z nich może być fotelem lub jednoosobowym rozkładanym łóżkiem. Vandrer przyznaje, że to rozwiązanie autentycznie go zachwyca.

Podobnie z pomysłem dzielenia większego wspólnego pomieszczenia za pomocą wielofunkcyjnego regału stojącego na środku. Sprawdzi się to w prawdzie jedynie w określonych typach pomieszczeń, ale wygląda naprawdę ciekawie. IKEA zaczyna zauważać także potrzeby osób pracujących w domu i daje gotowe rozwiązania na sprytne umieszczenie funkcjonalnego biura w salonie. Nie trzeba już rezygnować ze spójnego wyglądu mebli kosztem ich funkcjonalności, tutaj wszystko do siebie pasuje.

Mobilność
Jak pokazują niektóre badania, współczesny człowiek jest coraz bardziej mobilny. Przeprowadzka nie jest czymś co go przerasta, bo zapuszcza korzenie raczej w relacjach niż miejscach. Taki tryb życia powszechny jest szczególnie wśród młodych dorosłych. I tutaj znowu IKEA przychodzi z rozwiązaniem na miarę potrzeb: mobilna kuchnia, która zawiera wszystko to czego potrzebujesz? A może wyposażenie całego mieszkania, które w łatwy sposób możesz spakować i zmieścić na dosłownie jednym wózku transportowym - idealne dla młodych osób, które nie planują jeszcze stabilności. Łatwość przenoszenia mebli wiąże się także z ich łatwym i nieinwazyjnym montażem.

Zabawa przeplata się z życiem
Całość sprowadza się do życia na luzie. Odreagowaniu na mit perfekcyjnego życia. IKEA prezentując swoje meble pokazuje, że zwykły człowiek nie żyje w perfekcyjnym świecie, a wylanie wina podczas przyjęcia nie jest wielką tragedią. Jeść można w dowolnym miejscu, tak jak lubicie. Gotowanie to zabawa, a organizacja kuchni sprawia, że jest jeszcze przyjemniejsze. Odpowiednio zorganizowane zabawki dzieci, nie będą zaburzały koncepcji salonu. Itd, itp. LUZ to słowo klucz.

Indywidualizm
Być może wydaje się to nie do osiągnięcia, jeśli mamy na myśli meble sprzedawane milionom ludzi na całym świecie. Jak pokazują jednak przykładowe aranżacje te meble i dodatki można miksować w dowolny sposób. Dodając do nich własne osobiste pamiątki czy rzeczy związane z naszymi pasjami, możemy stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Trzeba tylko wyjść poza szablon, bo w urządzaniu po swojemu nie ma żadnych reguł (chyba, że chcesz zostać gwiazdą Instagrama, wtedy jest ich mnóstwo). To właśnie dlatego tytuł nowego katalogu brzmi Dla wszystkich, którzy chcą żyć po swojemu. W erze macdonaldyzacji świata i ujednolicania kultur, takie podkreślanie możliwości personalizowania produktów dobrze się sprzedaje, choć w ujęciu ogólnym sprawia, że cały świat je tymi samymi sztućcami i śpi na tych samych łóżkach.

Po obejrzeniu katalogu Vandrer wyłapuje zachodzące w ostatnim roku zmiany w skandynawskich trendach. Wszechobecna biel powoli zaczyna ustępować miejsca ciemnym kolorom, ale mówimy tu raczej o pomalowaniu jednej ściany dla kontrastu niż powrocie do pastelowych mieszkań (zorganizowanych na zasadzie - każdy pokój inny kolor). Wywiad z Janem Ahlsenem uspokaja Vandrera co do tego, że produkty IKEA nadal będą wytwarzane z prostych i naturalnych składników. Bo tak jest tanio, prosto i funkcjonalnie.

Sowite produkty - czyli co zachwyciło sowę

  • Seria pojemników do przechowywania suchej żywności - Vandrer nie lubi opakowań, a to wygląda sensownie jeśli ma się dobrą szufladę.
  • Rozwiązania spiżaryjne, że tak to sowa ujmie
  • Sofa VALLENTUNA
  • Karafka 365+
  • STUVA łóżko-biurko-szafa w jednym
  • FJADERMOLN poduszka i inne magiczne chmurki do pokoju dziecka
  • Idea mebli z papieru, choć sowa poczeka aż zobaczy wykonanie 


A Wy jak oceniacie nowy katalog czy asortyment IKEI w ogóle? Lubicie ten sklep?

AvE!
Vandrer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP