KARCIANE WYZWANIE KSIĄŻKOWE 2017

52 karty - 52 książki

Zbieraj karty i przeczytaj 52 książki 
lub 
Zbieraj kolory i przeczytaj minimum 13 książek

Szczegółowe zasady poniżej.

ZASADY

Gra polega na czytaniu książek według klucza czterech karcianych kolorów. Kiery to GATUNKI, Kara to WYDANIA, Piki AUTORZY, zaś Trefle to FABUŁA. Czytelnik może grać na dwa sposoby.

GRA ZBIERAM KOLORY (zalecana dla czytelników umiarkowanych)

Czytelnik wybiera dowolny kolor i czytając odpowiednie książki kompletuje kolejne karty, aż zbierze cały kolor, czyli przeczyta 13 książek. Kiedy zbierze już wszystkie możecie zakończyć wyzwanie, albo rozpocząć zbieranie kart z kolejnego koloru, czyli czytanie kolejnych 13 książek.


GRA ZBIERAM KARTY (dla moli książkowych)

Czytelnik czyta książki odpowiadające kartom dowolnego koloru, kompletując w ten sposób całą talię, czyli 52 karty. W efekcie na koniec ma przeczytane 52 książki w wersji podliczania wszyscy za jednego lub mniej w wersji jeden za wszystkich. Po zakończeniu wyzwania 31.12.2016 karty można policzyć w dwojaki sposób:

Wszyscy za jednego - jedna książka może odpowiadać tylko i wyłącznie jednej karcie w grze. Przykładowo książka Niezgodna może być jednocześnie np. 3, 5, Kier czy 2 Pik, ale możemy zaliczyć ją tylko do jednej karty np. 5 Kier. Ta opcja jest znacznie trudniejsza, ale gwarantuje przeczytanie 52 książek.

Jeden za wszystkich - jedna książka przy podsumowaniu może odpowiadać wielu kartom. Przykładowo przeczytanie Niezgodnej zalicza graczowi zebranie np. 5 i 6 Kier.W ten sposób skupiamy się bardziej na zebraniu talii, niż na przeczytaniu 52 książek.


JOKER - ZASTĘPOWANIE KART

Czytelnik przy rozpoczęciu gry otrzymuje dwa dżokery, które mogą zastępować dowolne karty w swoich kolorach. Innymi słowy, jeśli, któraś z kategorii nam nie odpowiada lub przeczytaliśmy książkę niepasującą do żadnej mamy szansę na wymianę. Przykładowo: masz dreszcze na widok książek SciFi, ale za to uwielbiasz biografie? Przeczytaj jakąś i podstaw czerwonego Jokera za 3 Kier.

Czarny JOKER pozwala zastąpić dowolną jedną kartę z koloru Pik lub Trefl. 
Czerwony JOKER pozwala zastąpić dowolną jedną kartę z koloru Kier lub Karo. 

TABELA DO ZAPISYWANIA POSTĘPÓW (kliknij) - Pobieracie i wpisujecie przeczytane książki i karty jakim odpowiadają, żeby potem było łatwiej się połapać. Tabela jest ustawiona tak aby zliczać ile kart danego rodzaju przeczytaliśmy i ilu kartom odpowiada dana książka.
Jeśli jakieś zasady są niejasne, zapytaj w komentarzu poniżej.

Wyjaśnienie: Trudność zaplanowania kart TREFL As,3,4,Q i J
O ile 2,5,6,7,8,9,10,K i ewentualnie J Trefl można z góry przewidzieć wybierając książkę o tyle z pozostałymi rzecz ma się inaczej. Pytacie: skąd mam wiedzieć, że książka skończy się zaskakująco? Na dobór tych kart są dwa sposoby:
 A) Po prostu czytamy i kategorie przyporządkowujemy post factum. Np. przeczytałeś Niezgodną jako Dystopię a okazuje się, że jej zakończenie jest mocno przewrotne? Masz zaliczoną 3 Trefl i okazję do tego by sięgnąć po drugi tom jako zaliczenie 6 Kier;) Chyba, że grasz w opcji wszyscy za jednego i jedna książka zalicza Ci te dwie karty. 
 B) Obracając się w morzu recenzji i zapowiedzi wyłapujemy przemycane informacje o zaskakujących czy smutnych zakończeniach - ale nie chłoniemy ich na tyle dużo by zaspoilerować sobie treść i popsuć fabułę, nie o to chodzi. Vandrer wybiera sposób pierwszy i po prostu czyta:)

Od Autora

Vandrer starał się stworzyć wyzwanie czytelnicze dla czytelników o różnym stopniu zaawansowania i czytelniczych gustach. Nie każdy ma czas przeczytać w ciągu roku 52 książek, ale czemu by nie spróbować przeczytać określonych 13? Nie każdemu pasują wszystkie kategorie, dlaczego by zatem nie mieć szansy na wymianę?

Vandrer zaczerpnął pomysł 52 tygodnie - 52 karty z cudownej Przepowiedni Dżokera autorstwa Josteina Gaardera. Później sowita wyobraźnia połączyła tygodnie z czytelniczym wyzwaniem. Komponując je sowa przyporządkowywała poszczególne kategorie książek do figur odpowiadających ich charakterowi. Najcięższa do zdobycia kategoria (zdaniem sowy) to zawsze AS. Król nie może stać za przypadkową książką. Dama lubi wzdychać przy czytaniu, natomiast Walet jest zwykle walecznym bohaterem.

To jak? Wchodzicie do czytelniczej gry? Dajcie koniecznie znać poniżej lub zapiszcie się na fejsbukowe wydarzenie!

A jeśli macie bloga to pożyczcie sobie Vandrerową grafikę;)

16 komentarzy:

 1. Miałam nie brać udziału w żadnych nowych wyzwaniach, bo rok temu zdecydowałam się na 5, ale Twoja zabawa tak przypadła mi do gustu, że muszę w niej wziąć udział :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sowa jest uradowana. Zwłaszcza, że masz sowite nazwisko:)

   Usuń
 2. Pomysł przedni. Wchodzę do gry... :)Nie ma innej opcji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A się zgłoszę, a co mi tam ;) Wybieram opcję Jeden za wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 4. No to czytamy (i gramy przy okazji, a wg której opcji, wyjdzie w praniu ;-)
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba się skuszę na Twoją zabawę :) Na przeczytanie 52 książek nie mam szans ale gra w wersji "Jeden za wszystkich" byłaby w sam raz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej podoba mi się punkt "powieść epistolarna". Ostatnio w promocji wyrwałem "Listy" Johna Lennona. Nie wiem tylko, czy ktoś mu na nie odpisał. Liczy sie czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej się liczy:) listy to listy. Vandrer czytał już kiedyś powieść złożoną z listów wysyłanych w jedną stronę (bez odpowiedzi) i całkiem niezłe to było. To wyzwanie książkowe bez niepotrzebnej spiny - interpretujesz zasady zawsze na swoją korzyść i próbujesz zaliczyć przynajmniej 13 książek:)

   Usuń
 7. Mam pytanie :) Na jakim programie otworzyć tabelkę, żeby działała? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że znalazłam to wyzwanie tak późno- ale dam radę! haha xD Z miłą chęcią je wykonam, a jutro u mnie na blogu pojawi się spis wyzwań w jakich biorę udział w tym roku. Pożyczę także grafikę :)
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń

Vandrer dziękuje za wszystkie komentarze. Ceni sobie dyskusję z każdym zainteresowanym:)

AvE!
Vandrer

TOP